Tüp Bebek Deyince...

Çalıştığım tüp bebek merkezinde zamanımın büyük bir bölümünde anne olmayı bekleyen kadınlar ile bebek özlemiyle yanan tutuşan çiftler ile uğraşmaktayım. Geri kalan zamanımda hamilelik ve riskli gebeliklerin takibini  yapıyorum.

devam
Tüp Bebek İşlemi Aşamalar Nelerdir?

Tüp bebek, doğal yolla veya diğer yöntemlerle hamilelik elde edilememiş çiftlere uygulanan ve Yardımla Üreme Teknikleri  içinde yer alan bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tanımı içine IVF (In Vitro Fertilizasyon) ve ICSI(Mikroenjeksiyon) girmektedir. Kadın ve erkekten alınan üreme hücrelerinin vücut dışında döllenmesi ve elde edilen embriyoların tekrar rahim içine yerleştirilmesi prensibine dayanmaktadır. IVF de kadından alınan yumurta hücresi spermler tarafından tüp içinde döllenmesi beklenirken, mikroenjeksiyonda ise tek sperm yumurta hücresi içine özel bir mikroskop eşliğinde zerk edilmektedir.

devam
Tüp Bebek Merkezleri Hangi Tedavileri Yapıyor?

Günümüzde dünyada olduğu gibi ülkemizde de tüp bebek merkezleri hızla artmıştır. Her hastane bünyesinde neredeyse tüp bebek ünitesi bulunmaktadır. Müstakil olarak da açılan birçok merkez vardır. Sayı çoğalmasıyla birlikte bebek isteyen çiftlerin kafasında da bazı sorular belirmeye başlamıştır.

devam
Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler

Tüp bebek, doğal yolla veya diğer yöntemlerle hamilelik elde edilememiş çiftlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Sadece bebek sahibi olmak için değil, bazen ailesel bazı problemlerin araştırılarak sadece sağlıklı embriyoların rahim içine verilerek sağlıklı bir bebek sahibi olabilmek için de kullanılmaktadır

devam
Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler

Tüp bebek, doğal yolla veya diğer yöntemlerle hamilelik elde edilememiş çiftlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Sadece bebek sahibi olmak için değil, bazen ailesel bazı problemlerin araştırılarak sadece sağlıklı embriyoların rahim içine verilerek sağlıklı bir bebek sahibi olabilmek için de kullanılmaktadır.

devam
Tüp Bebek Uygulaması Nedir? Kimlere Uygulanır?

Tüp bebek, doğal yolla veya diğer yöntemlerle hamilelik elde edilememiş çiftlere uygulanan ve Yardımla Üreme Teknikleri içinde yer alan bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tanımı içine IVF (In Vitro Fertilizasyon) ve ICSI (Mikronjeksiyon) girmektedir.

devam
Tüp Bebekte Başarıyı Arttıran Uygulamalar

Tüp bebek tedavisi uzun soluklu bir maraton gibidir. Bu maratonun sonunda ilk ödül hamilelik haberi olup,asıl ödül dokuz ay sonra sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesidir. Bu uzun süreçte çiftlerin yaşadığı sıkıntıları, bu işle uğraşan hekim ve ekibi de yaşamaktadır. Her olumlu tedavi ekibin moralini daha da arttırırken,olumsuz sonuçlanan tedaviler sonrası da en az aile kadar üzüntü yaşamaktadır.

devam
Tüp Bebekte Başarıyı Arttıran Uygulamalar

Tüp bebek tedavisi uzun soluklu bir maraton gibidir. Bu maratonun sonunda ilk ödül hamilelik haberi olup, asıl ödül 9 ay sonra sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesidir. Bu uzun süreçte çiftlerin yaşadığı sıkıntıları, bu işle uğraşan hekim ve ekibi de yaşamaktadır. 

devam
Tüp Bebekte Kullanılan Tedavi Protokolleri
  •  Klomifen Sitrat ve Gonadotropin kombine tedavisi
  • Tek başına Gonadotropin Protokolü
  • GnRH analogları + HMG veya rFSH - Uzun Protokol
  • GnRH analogları + HMG veya rFSH - Kısa Protokol
  • GnRH analogları + HMG veya rFSH - Ultrashort Protokol
  • GnRH Antagonistleri + HMG veya FSH
devam
Yumurta Hücrelerinin Olgunlaştırılması ( IVM)

In vitro matürasyon olarak bilinen bu yöntem özellikle son yıllarda sıkça gündeme gelmeye başlamıştır. Aslında 1990 larda uygulanmaya başlanan bu yöntemle 1994 de ile ilk hamilelik elde edilmiştir. Prensip olarak yumurtlama tedavisinde kullanılan ilaçları kullanmadan yumurtalıklarda bulunan küçük ve olgunlaşmamış yumurta hücrelerinin elde edilerek laboratuarda olgunlaştırılmasıdır. Laboratuarda özel sıvılarda 24ile 48 saat kadar bekletilen yumurta hücreleri daha sonra sperm ile mikroenjeksiyon yapılır ve gelişen embriyolar rahim içine verilir.

devam
40’lı Yaşlarda Tüp Bebek Tedavisi

Geç yaşlarda yapılan evlilikler veya bebek yapma kararının geciktirilmesi günümüzde sıklıkla rastlanan bir durumdur. 35’li yaşlarda kadınlarda başlayan yumurtalık rezervindeki azalma 40’ lı yaşlarda hızlanmaktadır. Buna ilaveten yumurta hücrelerindeki sorunlar düşük kaliteli embriyo oluşumuna ve gebeliklerin başarısını da düşürmektedir.

devam
YENİ YÜZYIL GAZİOSMANPAŞA HASTANESİ Çukurçeşme Cad. No:51 Gaziosmanpaşa İSTANBUL Tel: +90 212 615 38 38 e-mail: tupbebek@gophastanesi.com.tr