İletişime Geçin WHATSAPP +90 (552) 541 20 20
Telefon
Adrese Git İletişim Formu
0212 453 90 14 info@goptupbebek.com.tr Harita

Erkek Kısırlık Tedavileri

Erkek Kısırlık Tedavileri

Gebe kalamama sorunu yaşayan eşlerin her ikisi birden kapsamlı araştırılmalıdır. Çocuğu olmayan çiftlerin en az 30% - 50% sinde sorun erkektedir.

Sperm testi masturbasyon yolu ile elde edilen örnek alınarak yapılır. Bu test için erkeğin 2-5 gün arasında cinsel perhiz yaparak bu kadar süre boşalmaması idealdir. Şayet kısa süre sonra yapılırsa sayı düşük çıkabileceği gibi, çok uzun süre boşalmayan erkeklerdede ölü sperm çıkma olasılığı artar. Örnek laboratuvara geldikten sonra sıvı hacmi, sperm sayısı, hareketliliği ( motilite ) ve sperm yapısı ( morfoloji ) dahil olmak üzere bir çok parametre incelenir. 

Sperm testleri çoğunlukla makineler yerine mikroskop ile direk laborant yada embriyologlar tarafından incelenerek yapılır. Bu da testler arasında kişisel farklılıkların olabileceğini hatta aynı kişide aynı merkezde farklı sonuçların çıkabileceğini gösterir. Bu sonuç şaşırtıcı değildir ve mutlaka sorunlu bir test ile karşılaşmışsak 3-4 hafta sonra tekrarını yapmak gerekir.

Normal sperm Parametreleri

Volüm

> 1.5mL

Ph

7.2

Sperm Konsantrasyonu

> 15milyon/ml

Total sperm sayısı

39 milyon/ejakulat

Progressive hareket

>32%

Morfoloji

> 4%

Canlılık

> 58%

Lökosit

< 1milyon/ml

Varikosel

Varikosel ürologlar tarafından en sık tespit edilen anormalliktir. Her sperm bozukluğu olan hastanın varikosel açısından değerlendirilmesi ürologlar tarafından önerilmektedir. Varikosel testisin etrafındaki damarların genişleyerek testisin ısısının yükselmesine neden olmakta ve bu ısı artışı da sperm fonksiyonlarını bozabilmektedir. Bu nedenle ürologlar küçük bir cerrahi müdehale ile bu damarları bağlayabilmekte ya da çıkarmaktadırlar. Ancak bu konuda oldukça dikkatli olmak gerekir. Varikosel ameliyatı ancak ileri derecede, gözle görünen yada muayene ile tespit edilebilecek düzeyde ve erkekte şiddetli ağrıya neden olacak kadar klinik belirti var ise ameliyat edilmelidir. Böyle durumlarda tüp bebek tedavisinin şansını artırabilmektedir. Ancak hiçbir şikayeti olmayan, muayene ya da gözle görünmeyen sadece ultrasonografi ile tespit edilmiş hafif damar genişlemelerini varikosel diye ameliyat etmek zarar verici bir yöntemdir. Hem gereksiz ameliyat olunur, hem olması gereken bir damar çıkarılır hemde bazen sperm üzerine daha olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ameliyat olmadan önce mutlaka bir Tüp Bebek Uzmanından görüş almanızı tavsiye ederiz.

Cerrahi Yol İle Sperm Elde Etme Yöntemleri

Sperm testinde hiç sperm hücresi yok ise ( azospermi ) yada ileri derecede az ise ( kriptozoospermi ) sağlıklı sperm bulabilmek için testislerden yada epididim denen sperm kanallarından sperm hücresi bulmak mümkün olabilmektedir. Bu yolla alınan spermler daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilmekte yada aynı anda kadına uygulanan tüp bebek tedavisi sırasında mikroenjeksiyon yöntemi ile yumurtanın döllenmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Bu amaçla uygulanan yönteler; 

  1. PESA; epididimden iğne ile sperm çekilmesidir. Deneyimli androloglarımız tarafından lokal anestezi altında yapılmaktadır.

  2. TESA ise testislerden iğne ile sperm çekilmesi uygulamasına verilen isimdir. Deneyimli androloglarımız tarafından lokal anestezi altında yapılmaktadır.

  3. Mikro TESE:  Mikroskop altında büyütme ile sperm elde edilme işlemidir. Deneyimli androloglarımız tarafından genel anestezi altında yapılmaktadır.