<
0212 453 90 14 info@goptupbebek.com.tr Harita
İletişime Geçin WHATSAPP +90 (552) 541 20 20

eSet ve Embriyo Sınıflama

eSET (Elektif Tek Embriyo Transferi)

Tüp bebek uygulamalarında elektif tek embriyo transferi hastaların gebelik şansını azaltmadan çoğul gebelik riskinden kaçınmayı sağlayan bir yöntemdir. Elektif yani seçilmiş embriyo transferi fazla sayıda iyi kalitede embriyo varlığında uygulanabilir. Tedavide elde edilen embriyolardan bir tanesinin seçilip transfer edilmesi kalan embriyoların dondurularak saklanabilmesini sağlar. Böylece e SET yapılacak hasta iyi bir dondurma çözme programına sahip laboratuvar ile  tek seferde toplanan yumurtalarından, çoğul gebelikten kaçınılarak birden fazla deneme yapma şansını yakalamış olur. Anne adayları için hem fizyolojik hem de ekonomlk olarak avantajlıdır. 

 eSET NEDİR?

Elektif embiyo transferinde anne rahmine seçilmiş bir embriyo yerleştirilir. Bu prosedür embriyo gelişiminin nadir olarak 3. gününde çoğunlukla da 5/6. gününde yapılır. Embriyologlar elde edilen tüm embriyoları morfolojik görünüşleri, hücre sayıları, gelişim potansiyelleri ve kaliteleri yönünden sınıflandırır. Bu sınıflamaya göre en iyi kriterleri sağlayan embriyolar belirlenir. Seçilen embriyoların en iyi gelişim potansiyeline sahip gebelik şansı en yüksek olan embriyolar olduğu düşünülmektedir. 

 NEDEN eSET TERCİH EDİLMELİDİR?

IVF tedavilerinde temel amacımız elbette gebelik elde etmektir. Ancak çoğul gebeliklerin anne ve bebek yönünden komplikasyon risklerinin olması nedeniyle tekiz ve sağlıklı gebelik önceliğimiz olmalıdır. Seçilmiş tek embriyo transferi çoklu embriyo transferlerine kıyasla hastanın gebelik şansını azaltmadan  çoğul gebelikten kaçınmayı sağlar.

 eSET BENİM İÇİN UYGUN BİR YÖNTEM Mİ?

Elektif embriyo transferini aşağıdaki kriterleri sağlayan hastalara  mutlaka öneriyoruz.

  • Kadın yaşının 35 altında olması

  • Önceki başarılı tedavi öyküsü

  • Fazla sayıda ve iyi kalitede embriyo varlığı