İletişime Geçin WHATSAPP +90 (552) 541 20 20
Telefon
Adrese Git İletişim Formu
0212 453 90 14 info@goptupbebek.com.tr Harita

İnfertilite Tanı ve Testleri

İnfertilite Tanı Testleri

Güvenilir tanıya ulaşmak için merkezimizde yapılan testler

Ortalama 6 çiftten biri gebe kalmada sorun yaşayarak profesyonel destek ihtiyacı duyacaktır. Bu amaçla da bir takım testler yaptırmak zorunda kalacaktır. Bu çiftler için başarılı sonuca ulaşmak, gebe kalmak ve çocuk sahibi olabilmek için doğru teşhise ulaşmak çok önemlidir.

Merkezimizde her hasta ayrı ayrı değerlendirilip ihtiyacı olan tanısal işlemler ve  testler yapılıp, her hastanın sonuçları yorumlanarak hastaya bilgi verilmektedir. Gerektiğinde doğru sonuca ulaşabilmek için hastanın tüm testleri uzman öğretim üyelerimiz tarafından oluşan konseyde değerlendirilmekte ve her hasta için tedavi şekli ayrı ayrı geliştirilmektedir. Bu değerlendirilme yapılırken tüm tedavi maaliyetleride dikkate alınmakta ve hastaya en uygun seçenekler iletilmektedir.

Ne Zaman Uzmana Başvurmalıyım?

Kadın 35 yaşından küçükse 1 yıl, 35 yaşından büyük ise 6 ay  korunmasız ve düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamamış ise mutlaka tüp bebek uzmanına başvurmalıdır. Hatta çiftlerin bu konuda endişeleri var ve doğurganlıklarını bilmek istiyorlarsa her an bir uzmana başvurarak gerekli testler yapılıp durumun ortaya konması gerekebilir. Bu testlerin sonucuna göre hastanın 1 yıl yada yaşına göre 6 ay beklemesi söylenebilir. Bir çift doğurganlığını öğrenmek istediği halde onlara 1 yıl beklemesini söylemek bazen çok ciddi sorunu olduğu halde hastanın boşu boşuna bazende aleyhine 1 yıl zaman kaybetmesi ile sonuçlanabilmektedir. Bu gibi problemlerin yaşanmaması için reprodüktif endokrinolog olarak bilinen tüp bebek uzmanlarının sizi değerlendirmesi çok önemlidir.

Doğurganlık doğal olarak yaşla beraber azalmaktadır. Yirmili yaşların sonlarında bu azalma başlar, 35 yaşından sonra da hızlanır. Aynı şekilde yumurta sayısı ve kaliteside azaldığından yaşla beraber ister doğal yollarla isterse tüp bebek tedavileri ile gebe kalma şansıda azalır. Bu nedenle mümkün olan en erken zamanda bir tüp bebek uzmanına başvurmanız çok önemlidir.

Kısırlık (İnfertilite) Teşhisi

Tüp Bebek Uzmanı hekiminiz size bir teşhis koyabilmek için öncelikle tıbbi geçmişinizi, önceki test ve tedavilerinizi gözden geçirir. Ayrıca muayene ve değerlendirmeler yaparak sizin için gerekli testi saptar. Bir çiftin üreme değerlendirmesi dört bölümden oluşur:

 • Yumurta sayısı, kalitesi ve yumurtlamanın hormonal değerlendirilmesi
 • Jinekolojik ultrasonografi ve horman testleri (AMH, FSH, E2) ile yapılmaktadır.
 • Sperm kalitesi ve tüm parametrelerin detaylı incelenmesi
 • Sperm sayısı,hareketi, yapısı ( şekli ) değerlendirilmektedir. Özellikle ileri doğru hareket eden toplam sperm sayısı çok önemlidir.

Fallop Tüplerinin (Üreme Kanalları) Açıklığı

Tüplerin açıklığı hastanemizde çekilen HSG denen ilaçlı rahim filmi ile değerlendirilebilmektedir. HSG tüp açıklığını değerlendirebilen cerrahi olmayan tek yöntemdir. Tüp problemleri varsa bunu daha net ortaya koyabilmek için laparoskopi yapılabilir.

Rahimin Değerlendirilmesi

Bu değerlendirme bir embriyonun başarılı bir şekilde rahime yerleşebilmesi ve büyümesi için gereken şartların değerlendirilmesi için çok önemlidir. Jinekolojik ultrasonografi, rahimin 4 boyutlu ultrasonografik değerlendirilmesi merkezimizin rutin uyguladığı metodların bir parçasıdır. Bu incelemeler  diğer yardımcı tanı yöntemleri ile birlikte değerlendirildiğinde embriyo yerleşme şansını artırmak ve düşük riskini azaltmak açısından rahim hakkında detaylı bilgi vermektedir.

Muayene tetkik ve testlerin detaylı değerlendirilmesi sonrası tanısı konan hastalarımıza uygulanacak tedavi seçenekleri saptanmakta ve hastalarımıza detaylı bilgilendirme yapılmaktadır. Ardından tedavi takvimi oluşturulup merkezimizin gelişmiş, sıcak ve güvenilir ortamında özenli bir şekilde tedavi uygulanır.

Aşağıda hastaya göre istenebilecek testlerin listesini görmektesiniz. Bu testler teşhis konduktan sonra yapılacak tedavinin yönlendirilmesi, tamamlanması ve gebelik sırasında gebelik sağlığı açısından önemli genel sağlık tarama amaçlı tüp bebek uzmanı hekiminiz tarafından istenebilmektedir. 

 1. Kan  Testleri

  1. Adetin 2-3. günü FSH, E2, AMH

  2. TSH

  3. PRL

  4. Vitamin D

  5. HbA1c

  6. Rubella 

  7. Varicella

  8. Kan sayımı

 2. HSG ( Histerosalpingografi ), SIS ( Saline infuzyon sonografi )

 3. Sperm testi

 4. Her iki eşten enfeksiyon testleri

  1. HIV

  2. Hepatit B

  3. Hepatit C

 ( Not:  Bu testlerin hangisinin yapılacağına hekiminiz karar verecektir)