İletişime Geçin WHATSAPP +90 (552) 541 20 20
Telefon
Adrese Git İletişim Formu
0212 453 90 14 info@goptupbebek.com.tr Harita

Aşılama (IUI)

İntra-Uterin İnseminasyon (Aşılama)

Adetin 2 yada 3. Gününde başlayarak 1-3 hafta süre ile yumurta gelişimini sağlayan oral tablet yada cilt altı FSH yada HMG içeren iğneler gibi yumurta gelişimini sağlayan ilaçlar verilerek, yumurta gelişimi aralıklı olarak ultrasonografi ile takip edilir. Folikül denen Yumurta keseciklerinin boyutu ultrasonografide 18-20mm civarında olduğunda yumurtlamayı sağlamak için hCG iğnesi verilerek yumurtlama sağlanır ve bu iğneden yaklaşık 34-36 saat sonra androloji laboratuarında erkek eşten alınan sperm çeşitli işlemlerden geçirilip yıkanarak, iyi hareketli spermler seçilerek bir kanül yardımı ile poliklinik şartlarında kadının rahimine verilir. Aşılama işlemi için taze sperm örneği kullanılır. IUI işlemi ile her siklus başına gebe kalma oranı: % 5 – 15 arasındadır. İki yada maksimum 3 kez denenir. 3 kez başarısız aşılama sonrası hastalar ileri tedavi yöntemlerine yani tüp bebek tedavilerine yönlendirilir. Başarılı bir IUI olasılığı insemine edilen toplam hareketli sperm sayısı arttıkça artar. En iyi sonuçlar toplam hareketli sperm sayısı 10 milyon/ml eşik değerini geçince elde edilir. Aşılama başarısı spermin sayısı kadar spermin hareketliliğine bağlıdır. Sperm sayısı ve hareketleri çok düşükse Aşılama tedavisi ile gebelik elde etme şansı çok düşüktür ve bu hastalara tüp bebek tedavisi önerilmelidir. 

Aşılama Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Aşılama tedavisi yapılabilmesi için kadının yumurtalık rezervlerinin normal olması, tüplerinin açık olması ve sağlıklı normal bir Rahim gereklidir. Erkekte ise sperm sayısı, hareketi ve yapısının normal değerlerde olması gerekir. Yumurtlama sorunu olan bayanlarda da uygulanabilir. Gebe kalmaya engel ciddi sorunu olan çiftlerde aşılama tedavisi uygun bir seçenek olmayabilir.

Aşılama Tedavisi Kimlere Önerilmez?

Her iki tüpü kapalı olan bayanlarda, ileri evre endometriozis, yumurtalık rezervleri azalmış, yumurtalıkları zayıflamış ileri yaş bayanlarda, uzun yıllar evli olmasına rağmen gebelik edilememiş bayanlarda uygun değildir. Erkekte ise sperm sayısı, hareketi ve yapısı normalden çok düşük olan hastalarda tercih edilmez, başarısı düşüktür. SGK kriterlerine göre toplam ileri hareketli sperm sayısı 5 milyondan düşük ise aşılama önerilmemektedir. Ayrıca 2 yada en fazla 3 kez Aşılama tedavisi başarısız olmuşsa bir daha önerilmez.