İletişime Geçin WHATSAPP +90 (552) 541 20 20
Telefon
Adrese Git İletişim Formu
0212 453 90 14 info@goptupbebek.com.tr Harita

Genetik Test Uygulamaları

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT)

Preimplantasyon genetik tanı (PGT), embriyoların anne rahmine yerleştirilmeden önce genetik açıdan incelenmesi işlemidir. PGT Kistik Fibrozis, Frajil X, Myotonik Distrofi, Talasemi, Tay Sachs gibi spesifik genetik hastalıkların teşhisine yardımcı olur. Belirli genetik risk faktörleri taşıyan çiftlerin aynı genetik hastalığı bulunan çocuk sahibi olma olasılığını azaltır. 

Bu işlem embriyoların gelişiminde 3 veya 5. Günde gerçekleştirilebilir. 3. gün embriyolarında 7-8 hücreli aşamada alınan 1 veya 2 hücre biyopsi uygulaması ile alınır. Uygulanan genetik analiz, anneye sağlıklı embriyonun transfer edilmesine yardımcı olur. PGT işlemi ileri anne yaşı yanı sıra tekrarlayan düşükleri olan vakalarda, tekrarlayan başarısız tüp bebek denemesi olan çiftlerde, şiddetli erkek infertilitesi olan vakalarda, genetik hastalık riski taşıyan vakalarda uygulanmaktadır. PGT ile kromozomal anormalliklerin saptanmasının avantajları; embriyonun rahim içine tutunması ve gebelik şansının artması, düşük riskinin azalması, kromozomal açıdan normal bir bebek sahibi olma şansının artmasıdır.  

5.Gün Blastosist Embriyo Biyopsisi (Trofektoderm Biyopsisi)

Embriyo gelişiminin 5. bazen 6. gününde blastokist aşamasındaki embriyolara uygulanır. İşlemin yapılabilmesi için trofektoderm hücrelerinin embriyonun zarından dışarıya doğru çıkması gerekir. Bu amaçla zara lazer atışları yapılarak bir açıklık oluşturulur. Bu açıklıktan girilerek iç hücre kitlesine (ICM) zarar vermeden 5-6 hücre alınarak işlem tamamlanır. İşlemin ardından alınan hücreler değerlendirme için genetik laboratuvarına gönderilir. Embriyo ise dondurularak saklanır.  

GopTüpBebek Merkezi her hastasının sağlıklı bebek sahibi olmaları için hertürlü bilim ve teknolojiden yararlanmayı amaç edinmiştir. Çalışmalar genel olarak embriyoların yarısında kromozom bozukluk bulunma ihtimalinin olduğunu göstermektedir.