Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler

 

Tüp bebek, doğal yolla veya diğer yöntemlerle hamilelik elde edilememiş çiftlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Sadece bebek sahibi olmak için değil, bazen ailesel bazı problemlerin araştırılarak sadece sağlıklı embriyoların rahim içine verilerek sağlıklı bir bebek sahibi olabilmek için de kullanılmaktadır. Tüp bebek tedavilerinin yaygınlaşması ve bu konuda teknolojinin ilerlemesine rağmen maalesef her çift bu yöntemle hayallerine kavuşamamaktadır. Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen birçok etmen var.
 


 

Birçok faktör tüp bebek başarısını önemli oranda etkilemektedir.

Kadın Yaşı

Kadınlarda özellikle 35 yaştan sonra yumurtalıklarda bulunan hücreler hızla tükenmekte ve sayı olarak yeterli olsa bile çoğunlukla kalitesi bozulabilmektedir. Bu durum tüp bebekteki başarı şansını da azaltmaktadır.

Yumurtalık Rezervi

Sıklıkla yaş ilerledikçe yumurtalıklardaki hücre sayısı azalır. Fakat bazen genç kadınlarda da görülen bu durumda yüksek dozda yumurtlama ilaçları kullanılsa bile zor cevap alınmaktadır. Yumurta hücrlerindeki bu azalma tedavi şanını kısıtlamaktadır.

Kadın ve erkekten elde edilen hücrelerin kalitesi

Kadınlarda yaş ilerledikçe düzen hücre kalitesi, genç kadınlarda da bazen görülebilmektedir. Elde edilen yumurta hücreleri yeterli sayıda olmasına rağmen istenen olgunlukta olmazsa maalesef kaliteli embriyo oluşamamaktadır. Erkeklerde ise sperm hücrelerindeki sayıdan çok yapısal anormallikler başarıyı çok etkilemektedir. Özellikle ağır yapısal anomaliler içeren spermler ile yapılan tüp bebek tedavilerinde döllenme oranı ve kaliteli embriyo elde etme oranı düşmektedir. Bazen embriyoların kalitesi görünüm olarak iyi ise de bu embriyolarda sıklıkla kromozomal bozukluklar görülmektedir. Bu durum hem hamilelik şansını azaltır,hem de hamilelik oluşsa bile düşük yapma riskini arttırır.

Kadınlarda rahim iç zarındaki problemler

Rahim iç zarının buraya yapılan müdahaleler ile zarar görmesi ve incelmesi sık görülen bir sorundur. Sağlıklı embriyo verilse bile tutunması zorlaşmaktadır. Bu nedenle rahim iç zarında hasar şüphe edilen vaalarda tüp bebek tedavisi öncesi histeroskopi ile rahim iç zarı incelenerek sorun giderildikten sonra başarı şansı artmaktadır.

Rahim kanallarında genişleme ve sıvı birikimi

Rahim kanallarında enfeksyon veya geçirilen operasyonlara bağlı tıkanıklık ve tüplerde sıvı birikmesi ise tüp bebek tedavisinden önce mutlaka tedavi edilmesi gereken sorunlardır. Bu problemlerin varlığında sadece tüp bebek yapılan olgularda başarı çok düşmektedir.

Tüp bebek tedavisinde kadın ve erkeğe ait faktörlerin yanında tedaviyi yapan merkezin fiziksel şartları ve tüp bebek ekibinin tecrübesi ve titizliği de çok önemli rol oynamaktadır. Tüp bebek laboratuarının dünya kalitesi standartlarında olması gerekli olan özelliktir.

Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması olan çiftin değerlendirilmesi ve kısırlığa neden olan faktörlerin tespit edilerek tüp bebek işleminden önce tedavisi, uzun, yorucu ve pahalı olan bu yöntemin başarısını önemli derecede etkilemektedir.

YENİ YÜZYIL GAZİOSMANPAŞA HASTANESİ Çukurçeşme Cad. No:51 Gaziosmanpaşa İSTANBUL Tel: +90 212 615 38 38 e-mail: tupbebek@gophastanesi.com.tr