İletişime Geçin WHATSAPP +90 (552) 541 20 20
Telefon
Adrese Git İletişim Formu
0212 453 90 14 info@goptupbebek.com.tr Harita

Stres ve Kısırlık

Stres, bir kişinin kendisi için tehdit edici ve zararlı olarak düşündüğü her türlü olay olarak tanımlanır. Stres vücutta bir çok organın aktivitesinin artmasına neden olur. Bu artan aktivite böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan hormonlar ve sinir sistemi tarafından dengelenir. Akut stres kalp hızında artışa, kan basıncı ve solunum sayısında yükselmeye, terli avuç içi ve vücutta soğuk terlemeye neden olur. Kronik stres ayrıca depresyona, bağışıklık sisteminde ve uyku düzeninde değişikliğe neden olabilir.

Stres Nedenli Kısırlık

Her ne kadar kısırlık ve tüp bebek tedavileri stresli durumlar olsa da, stresin kısırlığa neden olduğuna dair çok az kanıt vardır. Nadir durumlarda yüksek stres seviyeleri hormon seviyelerini değiştirebilir ve düzensiz yumurtlamaya neden olabilir. Bazı çalışmalar yüksek stres seviyelerinin kadınlarda fallop tüpü spazmına neden olabileceğini ve erkeklerde de sperm üretimini azalttığını iddia etmiştir.

Araştırmalar kısırlık nedeni ile tedavi gören kadınların, kanser ve kalp hastalığı gibi hayati tehlike taşıyan hastalıklarla uğraşan kadınlarla benzer hatta daha yüksek stres seviyesine sahip olduklarını göstermiştir. İnfertil çiftler her ay önce gebe kalacaklarını umarak kronik stres yaşar, sonra gebelik oluşmazsa hayal kırıklığı ile yüzleşirler.

Kısırlık Neden Streslidir?

Kısırlık teşhisi konduğunda bir çok çift vücutlarının ya da yaşam planlarının artık kendi kontrolleri altında olmadığını hissederler. Hayatın en önemli hedeflerinden biri olan Anne Baba olma şansının tehdit altında olması nedeniyle kısırlık büyük bir travma yaratır. Hayattaki tecrübeleri onlara birşeyin üzerinde çok çalıştıkları sürece başarılı olacaklarını göstermiştir. Ancak kısırlık bunlardan biri olmayabilir. Kısırlık test ve tedavileri fiziksel, duygusal ve maddi açıdan stresli olabilir. Bütün bu prosedürler çiftin mahremiyetini bozarak stres seviyesinin yükselmesine neden olur.  Ayrıca tedavi için harcadıkları zaman, randevu gün ve saatleri kendi iş hayatlarını, sorumluluklarını ve kariyerlerini olumsuz etkileyerek çiftler üzerindeki baskıyı daha da artırabilir.

Stres Azaltmanın Püf Noktaları

  • Eşinizle iletişim halinde kalın.

  • Kendinizi soyutlanmış, izole hissetmemeniz için psikolojik destek alın. Bireysel yada çiftlere özel danışma ve terapiler alabilir, destek gruplarına katılabilir, kısırlık hakkında kitaplar okuyabilir ve böylece duygularınızla başa çıkmanıza yardımcı olabilirsiniz.

  • Meditasyon, yoga ve akupunktur gibi stres azaltma tekniklerini deneyebilirsiniz.

  • Aşırı kafein, çay yada uyarıcılardan kaçının.

  • Fiziksel ve duygusal gerilimi azaltmak için düzenli egzersiz yapın.

  • Hem sizin hemde eşinizin rahat hissedebileceği bir tıbbi tedavi planınız olsun. Buda kendinizi güvende hissettiğiniz bir merkez anlamına gelmektedir.

  • Kısırlığınızın nedeni ve tedavi seçenekleri hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin. Bunun için Tüp Bebek Uzmanınıza danışın. Doğru ve güvenilir olduğuna inandığınız web sayfalarından da bilgi alabilirsiniz.