İletişime Geçin WHATSAPP +90 (552) 541 20 20
Telefon
Adrese Git İletişim Formu
0212 453 90 14 info@goptupbebek.com.tr Harita

Rahim Dinlendirme (Donmuş Embriyo Transferi)

Rahim Dinlendirme (Donmuş Embriyo Transferi)

Standart tüp bebek tedavisinde geliştirilen yumurtalar toplanır, olgun yumurtalar sperm ile döllenir, ardından gelişen embriyolar 3. yada 5. gün rahime yerleştirilir, bunada taze embriyo transferi denir.

Bu tedavi sırasında yumurta uyarıcı iğnelerle beraber çok sayıda yumurta gelişmekte ve kandaki E2 hormon seviyeleride çok yüksek değerlere ulaşmaktadır. Bu hormon endometrium denen rahim iç tabakasının gelişimini sağlamakta ve böylece embriyolar rahim içine yerleşebilmektedir. Fakat standart tüp bebek tedavisinde çok yükselen hormon düzeylerinin rahim iç tabakası olan endometriuma olumsuz etki yapabileceği ve gebelik başarısını düşürebileceği iddia edilmiştir. Bu yüzden ilaçların etkisinin vücuttan atılması, yumurtalıkların ve bu yüksek hormon düzeylerinin normale dönmesi için geliştirilen iyi kalite embriyoları taze  transfer etmek yerine hepsinin dondurularak saklanması ve yaklaşık 2 ay beklendikten sonra donmuş embriyoların transfer edilmesi ile gebelik şansının artırılabileceği düşünülmektedir. Buna Donmuş Embriyo Transferi anlamına gelen Frozen Embriyo Transfer ( FET ) denmektedir. Kliniğimizde de özellikle çok sayıda yumurtası bulunan genç hastalarımızda bu yöntemi uygulamaktayız. Bu yöntemin asıl avantajlarından biride yumurtalıkların aşırı uyarılmasına bağlı OHSS denen yan etkinin olmamasıdır. OHSS eskiden tüp bebek tedavilerinin en korkulan ve oldukça ağır seyreden komplikasyonlarından biriyken, rahim dinlendirme metodu ile artık hiç görülmemektedir.

Son 5 yıldır her hastayı ayrı ayrı değerlendirerek, gelişmelere göre hastamızın hangi yöntemden daha iyi sonuç alabileceğini belirleyip o metodu uygulamaya çalışmaktayız. Bu yöntemde yumurta ve embriyo gelişimi, hasta yaşı, rahim iç gelişimi gibi kriterlere göre hastalarımıza önerdiğimiz kişiye özel tüp bebek metodlarından biridir.

Bu yöntem ayrıca kanser tedavisi gören hastalar için kemoterapi yada radyoterapi öncesi uygulanmaktadır. Yine preimplantasyon genetik tanı uygulanan Genetik Amaçlı Tüp Bebek Tedavilerinde uygulanmakta ve embriyolardaki genetik test sonuçları çıkana kadar en iyi kalite embriyolar dondurularak saklanmaktadır.