İletişime Geçin WHATSAPP +90 (552) 541 20 20
Telefon
Adrese Git İletişim Formu
0212 453 90 14 info@goptupbebek.com.tr Harita

PRP ile Yumurtalık Gençleştirme ( Ovaryan Rejuvenation )

PRP ile Yumurtalık Gençleştirme (Ovaryan Rejuvenation)

Günümüzde çocuk sahibi olma yaşı sosyo-kültürel nedenlerle gittikçe yukarıya doğru çıkmaktadır. Yaş ilerledikçede sayısı ve kalitesi azalmakta dolayısıyla da gebe kalma şansı azalıp, düşük riski artmaktadır. Hatta bu durumda tüp bebek tedavileri ile bile gebelik şansı azalmaktadır. Bu nedenle son zamanlarda yumurtalık dokusunu yenilemek için yeni bilimsel girişimler, denemeler uygulanmaya başlamış ve ileri yaşlarda daha kaliteli yumurtalar elde edip başarılı sonuçlar almak amaçlanmıştır.

PRP (Trombositten zengin plazma), hastanın kendi kanından elde edilen trombosit ve yüksek konsantrasyondaki büyüme faktörleri içeren tamamen doğal bir kan ürünüdür.Bu faktörler hücrelerin yenilenmesi, iyileşmesi, dokuların damarlanmasında önemli rol oynarlar. Bu nedenle de azalan yumurtalık rezervini artırmak amaçlı kullanılmaktadır. PRP için önce hastadan 150 mL kan alınır ve laboratuarda PRP hazırlanır, ardından genel anestezi altında bu sıvı hastanın yumurtalıkları içine ultrasonografi ya da laparoskopi eşliğinde enjekte edilir. Ardından aylık AMH, FSH, E2 düzeyleri bakılarak yumurtalık yenilenmesinin kanıtları aranabilir. AMH yükseliyor, FSH ve E2 düşüyorsa PRP den yarar görme ihtimaliniz olabilir.

Bu işlem henüz dünyada yeni yapılmaya başladığı için işlemin başarısı ile ilgili çok fazla veri bulunmuyor. Çalışmalarda yumurtalıklarda kök hücrelerin varlığı gösterildi. PRP içindeki büyüme faktörlerinin bu kök hücreleri aktive etme şansı olabileceği düşünülüyor. Hiç adet görmeyen kadında gebelik elde edildiğini iddia eden yayınlarda mevcut. 

Sonuç olarak başarı şansı çok düşük, yumurta rezervleri tükenmek üzere, ileri yaş, daha önce birkaç kez denemesi olmuş ancak yumurta geliştirilememiş hastalar için PRP ile Yumurtalık gençleştirme bir seçenek olabilmektedir.