İletişime Geçin WHATSAPP +90 (552) 541 20 20
Telefon
Adrese Git İletişim Formu
0212 453 90 14 info@goptupbebek.com.tr Harita

G-CSF (Rahim Duvarı İyileştirme Aşısı)

G-CSF (Rahim Duvarı İyileştirme Aşısı)

Tüp bebek tedavisi sırasında Rahim duvarı kalınlığı embriyonun rahim duvarına tutunma şansını belirleyen önemli bir klinik işarettir. İnce Rahim duvarı genellikle transvajinal ultrasonografi ile rahim duvarının 7mm altı olarak belirlenir ve bu değerler gebelik şansını azaltır. Rutin östrojen tedavisine rağmen rahim duvarı kalınlaşmayan hastalarda güncel bilimsel çalışmalarda başarı elde edilmiş bir yöntem olduğu iddia edilen, rahim içerisine aşılama kateteri kullanılarak infüzyon şeklinde uygulanan beyaz kan hücresi (akyuvar) büyüme faktör ( G-CSF granülosit koloni uyarıcı faktörü – Filgrastim) tedavisini öneren araştırmalar mevcuttur.

Bu konuda altın standart, yani kanıta dayalı tedavi yolları olmamakla beraber, bu tedavi ile başarılı sonuçlar elde edildiği bildirilmektedir.

Uygulama şekli;

Taze embriyo transferi düşünülen hastalarda hcg (yumurta çatlatma iğnesi) yapıldığı gün rahim içerisine aşılama kateteri kullanılarak 300 µcq (0.5 ml) granülosit koloni uyarıcı faktörü (Filgrastim) infüze edilir. Ardından tüp bebek tedavi protokolünüzde bir değişiklik olmadan tedavinize kaldığı yerden devam edilir. 

Donmuş Embriyo Transfer denemelerinde ise adetinizin 2. Günü kontrole geldiğinizde rahim duvarı kalınlığınız, yumurtalıklarınızda kist olup olmadığı kontrol edilir ve hekiminiz gerekli görür ise serum Estrojen değerinizi de değerlendirdikten sonra size verilen ilaç tedavisini doktorunuzun önerdiği şekilde ve sürede kullanırsınız. Ardından sizi kontrole çağırdığımızda rahim duvarı kalınlığınız verilen ilaç tedavisine rağmen hala 7mm den ince ise, o takdirde rahim içerisine aşılama kateteri yardımı ile 300µcq (0.5 ml) granülosit koloni uyarıcı faktörü – Filgrastim infüze edilir. Ardından yine doktorunuzun uygun gördüğü rahim duvarınızı embriyo transferi için hazırlamaya yönelik tedavinize devam edilir.  

Rahim içinde yapışıklık polip, miyom veya olası başka patolojilerin varlığında öncelikle implantasyona engel teşkil edebilecek sorunları ortadan kaldıracak tedaviler uygulanır.

Tekrarlayan düşük şikayeti olan hastalarda, uygun görülen tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı ( implantasyon başarısızlığı) olan hastalarda da hekiminiz uygun gördüğü takdirde rahim içi uygulamaya ilaveten ya da tek başına sistemik ( deri altı enjeksiyon) şeklinde uygulama yapılabilir.