İletişime Geçin WHATSAPP +90 (552) 541 20 20
Telefon
Adrese Git İletişim Formu
0212 453 90 14 info@goptupbebek.com.tr Harita

Rahim İçi Yapışıklık (Sineşi, Asherman Sendromu)

Rahim İçi Yapışıklık (Sineşi, Asherman Sendromu)

Asherman sendromu rahim içi hasarına bağlı oluşan ve kısırlığa neden olan rahim içi yapışıklıklarına verilen isimdir. Rahim içindeki yapışıklıklar rahim iç zarını bozarak embriyonun rahime yerleşmesine engel olur. En sık nedenleri arasında daha önce geçirilen rahim içi cerrahi girişimlerdir, bunlar arasında da en sık önceki kürtajlar sorumludur. Ayrıca geçirilen enfeksiyonlar, rahim içi ameliyatlar bu hastalığa neden olarak gebe kalmayı zor hale getirebilir.

En tipik şikayet kürtaj yada cerrahi girişimlerden sonra adet kanama miktarının azalmasıdır. Şayet hasta bundan yakınıyor ya da bunun farkında ise mutlaka Rahim içi yapışıklık yönünden değerlendirilmesi gerekmektedir. Asherman sendromunun tanısı jinekolojik ultrasonografi, HSG denen ilaçlı rahim filmi, SIS, yada histeroskopi ile konabilir. Yapışıklıklar rahimin küçük bir bölümünü ilgilendirebildiği kadar tamamını da kapsayabilir. Tüm rahim içi yapışarak tamamen kapanabilir. 

Tedavisi histeroskopi ile yapılır. Öncelikle kamera ile rahim içine girilerek yapışıklıklar tespit edilir ve yapışıklıklar rahim içi mümkün olduğunca normal anatomik büyüklüğüne gelinceye kadar açılır. İleri derecede yapışıklıklarda bu her zaman mümkün olmayabilir ve rahim delinmesi gibi komplikasyonların olma olasılığı artar. Histeroskopi sonrası tekrar yapışıklıklar olabilmektedir. Bunu önlemek için her ne kadar rahim içine ameliyat sonrası Rahim içi araç (Spiral), balon gibi şeyler konsada çok etkili olmamaktadır. Günümüzde maliyeti biraz yüksekte olsa yaygın olarak özel bir Jel kullanılmaktadır. 

Tedavinin başarısı tamamen rahim içindeki hasarın genişliğine bağlıdır. Şayet rahimin küçük bir bölümünü kapsıyor ve hafif derecede yapışıklık var ise histeroskopi genellikle yetecektir. Ancak yaygın ve hasarın ağır olduğu durumlarda histeroskopi sonrası östrojen tedavisi denenecektir, bu tedavi aylarca sürebilmekte ve bazen hiçbir sonuç alınamayabilmektedir. Son zamanlarda g-CSF rahim iç zarı Endometriumun iyileşmesi için kullanılmakta ise de henüz etkinliği kanıtlanmamıştır. Ayrıca bu konuda kök hücre çalışmaları da yapılmaktadır. Ağır Asherman Sendromunda tedavi her zaman yüz güldürücü olmayabilir.