İletişime Geçin WHATSAPP +90 (552) 541 20 20
Telefon
Adrese Git İletişim Formu
0212 453 90 14 info@goptupbebek.com.tr Harita

Doğurganlık Potansiyelinin Tahmini

Bir kadının üreme potansiyeli yaşla birlikte azalır. Bu nedenle de gebe kalma şansı azalır, düşük riski artar. Doğurganlık  (canlı doğumla sonuçlanan hamileliği sağlama yeteneği) tüm kadınlarda yaşlandıkça azalsa da gebe kalamayacağı yaş bireyler arasında farklılık gösterir. Bayanın 35 yaşın üzerinde olduğu çiftlerden üçte biri doğurganlıkla ilgili sorun yaşar. Kırk yaşından daha büyük kadınların üçte ikisinin kendiliğinden gebe kalamayacağı tahmin edilmektedir. İleri yaştaki hastalarda doğurganlık potansiyelini değerlendirmede birkaç testten yararlanırız. 

  1. Adetin 2-3. Gününde yapılan FSH, E2  (Estradiol) Düzeyleri: Bu hormonların kandaki düzeyleri kadında doğurganlık potansiyelini tahmin etmek için kullanılır. Adetin 2-3. Günü yapılan testte FSH ve / veya E2 seviyeleri yüksek olan bayanların tüp bebek tedavisi ile bile gebelik şanslarının çok düşük olduğunu gösterir.

  2. AMH (Anti Müllerian Hormon): Adetin herhangi bir gününde bakılabilir. Yumurtalık rezervinin tahmini için ve tüp bebek tedavilerindeki yumurtlama ilaçlarına o kadının vereceği cevabı tahmin etmede kullanılır. AMH seviyesi azaldıkça gelişecek yumurta sayısıda azalacaktır.

  3. Gonodotropin iğnelerine Yumurtalığın verdiği cevap: Tüp bebek tedavileri sırasında yumurta geliştirebilmek için gonadotropin denen içinde yalnız FSH yada FSH ve LH hormonlarının birlikte bulunduğu enjeksiyonlar kullanılır. Yumurta geliştirebilmek için çok yüksek doz gonadotropine ihtiyaç duyuluyorsa tüp bebek tedavilerindeki gebelik şansları o oranda azalmaktadır.

Yukarıdaki testler bir kadının doğurganlık potansiyelini tahmin etmede bize yol gösterici olsada basit bir jinekolojik ultrasonografi ile yumurtalıklardaki Antral Folikül Sayısı dediğimiz yumurta keseciklerinin sayısı bu konuda çok değerli bilgiler vermektedir. Bayanlarda Antral Folikül Sayısı (AFS) azalmışsa tüp bebek tedavisi sırasında gelişecek yumurta sayısı da azalacak ve gebelik şansıda düşük olacaktır. Bu yöntem diğer testlerden daha pratik, daha kullanışlı, doğru ve hızlı sonuç verdiğinden merkezimizde en çok başvurduğumuz yöntemdir. Bu yöntemin tek dezavantajı mutlaka tecrübeli tüp bebek  uzmanları tarafından yapılması gerekmesidir. AFS ve AMH birlikte bize doğurganlık hakkında detaylı bilgi verebilmektedir.

Merkezimizde bu iki yöntemi kullanarak yumurta rezervi değerlendirilip, yumurta rezervi düşük olan bayanlara doğurganlıklarını korumak amaçlı yumurta dondurma, embriyo dondurma yöntemleri önerilmektedir.