İletişime Geçin WHATSAPP +90 (552) 541 20 20
Telefon
Adrese Git İletişim Formu
0212 453 90 14 info@goptupbebek.com.tr Harita

IMSI (Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection)

IMSI (Intracytoplasmic Morphologically Selected Injection)

Yardımcı Üreme Teknikleri alanındaki gelişmelerden birisi olan IMSI ( Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection) yüksek mikroskobik büyütme ile normal yapıda olduğu saptanan spermin mikroenjeksiyonda kullanılması yöntemidir. Klasik laboratuvar uygulamalarında mikroenjeksiyon işleminde sperm 200-400 kat büyütülerek morfolojik olarak incelenebilir. Bu büyütme seviyesi spermdeki morfolojik kusurların çok sınırlı olarak incelenmesini sağlar. Spermiyogram testlerinde sperm hücreleri özel boyalarla boyanarak incelenebilse de normal morfolojili spermler boyama işlemi sırasında canlılıklarını yitirdikleri için dölleme sırasında kullanılamamaktadır.

Ancak IMSI yönteminde sperm yüksek büyütmeli objektifler kullanılarak 8000 kata kadar büyütülerek normal morfolojiye sahip olanlar kolaylıkla seçilebilmektedir. Spermin özellikle baş bölgesine ait kusurların DNA yapısındaki bozukluklarla ilişkili olabileceğini gösteren çok sayıda yayın bulunmaktadır. DNA daki hasarların düşük döllenme oranı, yavaş ve/veya kötü embriyo gelişimine neden olduğu bilinmektdir. IMSI yöntemi ile spermin taşıdığı çok sayıda yapısal problemin tespit edilebilmesi, daha iyi kalitede embriyo gelişimi ve gebelik oranı artışı için klasik ICSI ye göre tercih edilebilir bir yöntemdir.

IMSI UYGULAMASI HANGİ HASTALAR İÇİN UYGUNDUR?

• Sperm sayı ve kalitesinin ileri derecede  bozuk olduğu hastalarda

• Tekrarlayan başarısız tüp bebek denemeleri olan hastalarda

• Tekrarlayan düşük yaşayan hastalarda

• Yeterli kalite ve sayıda yumurta olmasına rağmen gebelik olmayan hastalarda

• Sebebi bilinmeyen kısırlık olgularında

• Düşük döllenme, yavaş ve /veya kötü embriyo gelişimi olan hastalarda

spermin embriyo üzerine etkisini morfolojik olarak daha kapsamlı incelenerek anlayabilmeyi  sağlaması ve iyi kalitede blastosist seviyesine ulaşmış daha fazla sayıda embriyo elde edilebilmesi için bu hastalarda kullanılabilir.