Emzirme döneminde saç boyama...

5 aylık bir bebeğim var,emzirme dönemindeyim,saç boyamanın sakıncaları var mı? Emzirme döneminde saç boyatabilirsiniz. Sadece hamilelik 4 ayına kadar önermiyoruz. 

Ne kadar zamanda bir kontrole gitmemi önerirsiniz

3 ay önce normal doğumla 4400 gr ağırlığında erkek bebek dünyaya getirdim. Doğum sırasında epizyotomi yapıldı. Ayrıca yalnızca anne sütü vermeme rağmen 2ay sonra regl oldum.1 ay önce kontrole gittim, smear alındı temiz çıktı. Siz ne kadar zamanda bir kontrole gitmemi önerirsiniz? 6 ay arayla rutin kontrol ve yılda 1 defa smear yapılması yeterlidir 

Polikistik Over ...

Geçmişte "polikistik over" tedavisi görmüştüm. 2 yıldır da bir sorun yaşamadığım için tekrar doktora gitme ihtiyacı duymadım. Acaba sürekli doktor kontrolüne gitmeli miyim ya da başka yapmam gereken, dikkat etmem gereken bir durum var mı? Polikistik overin özel bir tedavisi yoktur. Adetler düzenli ise sadece rutin takip yeterlidir. Unutmayın ki polikistik over sadece bir ultrason görüntüsüdür. 

Down sendromu hamilelik döneminde ...

Down sendromu hamilelik döneminde bilinebilen bir hastalık mıdır? Down sendromu kesin tanısı ancak Amniyosentez ile yapılmaktadır. Ama USG’de bazı bulgularla şüpheleniyoruz. Bunlar bulunamışsa ve ikili test negatif ise % 95 doğrulukla olmadığını söyleyebiliyoruz.

8 aylık hamileyim, vaginal kanama başladı...

8 aylık hamileyim ve bol miktarda vaginal kanama başladı, ne yapmalıyım ? Hemen en yakın hastaneye başvurun. Bu aylardaki kanama sebepleri ya plasentanın normalden aşağıda yani doğum kanalına yakın veya doğum yolunu kapamış (plasenta previa) veya plasentanın erken ayrılması durumu(dekolman) olabilir. Her iki durum da aciliyet teşkil eder ve bebeği olduğu kadar annenin de sağlığını tehdit edebilir. 

Karnım sertleşiyor. Ne olabilir?

5 aylık hamileyim ve tekrarlayan adet sancısına benzer ağrılar hissediyorum, bu esnada karnım da sertleşiyor ve 1 dakika sonra rahatlıyorum. Ne olabilir ? Tarif ettiğiniz olay bir erken doğum kasılmasıdır. Düzenli aralıklarla geliyorsa ve adet ağrısını andırıyorsa hastaneye başvurmanızı gerektirir. Burada yapılacak testlerle sebebi araştırılır ve rahim adele kasılmasını durduran ilaçlar yapılır. Erken doğum tehdidinin en sık sebebi idrar yollarındaki enfeksyonlar olduğundan gerekirse bunları tedavisi de gerekebilir. 

Doğum takibinde sezaryen olasılığı var mıdır ?

Doğum ağrılarım başlayınca hastaneye başvurdum ve takiplerde sezaryen olmam gerektiği bildirildi. Doğum takibinde sezaryen olasılığı varmıdır ? Her doğum takibinde sezaryen olasılığı unutulmamalıdır. Bu gibi durumlarda sezaryen için sebepler şunlar olabilir: Bebek başının doğum yoluyla uyuşmazlığı, bebek kalp seslerindeki bozulmalar, rahim kanalının açılmasındaki aksamalar ve plasentanın erken ayrılmasıdır. 

Gebelikte cinsel beraberlik yasak mıdır?

Gebelikte cinsel beraberlik yasak mıdır ? Ne zaman yapılmamalı ? Gebelikte cinsel hayat tabii ki devam eder. Fakat özellikle ilk 3 ayda birçok hekim cinsel beraberliği yasaklar. Bunun sebebi sperm içinde prostaglandin adındaki bazı maddelerin ve kadındaki orgazmın rahim adalesinin kasılmasına neden olması ve bunun sonucunda kanama meydana gelmesidir. Aslında bu olasılık 9 ay boyunca devam eder. 3 aydan sonra 7 ay bitimine kadar cinsel beraberlik olabilir. Her ihtimale karşı prezervatif kullanmalı derinde temastan kaçınmalı ve sıklığı haftada 2 yi geçmemelidir. İlişki sonrası kanama veya rahim kasılması meydana gelirse mutlaka doktora başvurmalıdır.

Gebelik testi pozitif karnım ağrıyor?

Gebelik testi pozitif , karın ağrılarım mecut. Ne olabilir ? Ultrasonografiyle gebeliğin görülmesi gerekir. Rahim içinde gebelik kesesi görülmezse dış gebelik açısından ilave tetkikler gerekebilir. Ultrasonografide gebelik saptanmışsa ve canlı bir gebelik ise diğer sebepler gebelik kisti büyümesi, gebelikle beraber myomda büyüme veya gebelik dışı faktörler aranmalıdır. (böbrek taşı , barsak sorunları gibi) 

Adet günümde gecikme var

Adet günümde gecikme var ve gebelik testi pozitif, nasıl hareket etmeliyim ? Öncelikle kadın doğum uzmanıyla görüşmelisiniz. Testin pozitif olması sadece vucudunuzda gebelik hormonu varlığını gösterir. Normal yolunda giden bir gebelik olup olmadığını anlamak için ultrasonografi ile bunun teyit edilmelidir. 

Gebelik haftamı nasıl hesaplarım?

Gebelik yaşının tayini iki türlü yapılmaktadır. İlk yöntem yumurtlama zamanı ki bu 14 gün olarak kabul edilir ve bundan sonra geçen süre gebelik yaşını gösterir. İkinci yöntem ki bu dünyada hekimlerin kullandığı metoddur, en son görülen adetin ilk gününden itibaren sayılan zamandır. Sonuç olarak 28 günlük adet aralıklarında gününüzde 3 günlük gecikme olmuşsa ve gebelik testi müspet ise gebelik yaşı 4 hafta 3 gündür. Buna göre toplam 40 hafta olan gebeliğin 40 hafta bitimini hesaplamak için son adet tarihine 7 gün ilave edilip 3 ay geri sayılır. Örnek olarak 21.1.2000 olan bir gebeliğin tahmini doğum tarihi yani 40 haftanın tamamlanması 28.10.2000 tarihinde olur. Unutulmamalıdır ki bu tahmini bir tarihtir ve bu tarihten yaklaşık 3 hafta evvel doğum başlayabilir ve bu son 3 haftada bebek olgun olarak kabul edilir

Hamilelikte bel ağrısı ve kasık ağrısı normal midir ?

Özellikle 4 aydan sonra rahim büyümesiyle beraber omurgadaki değişmeler ve eklemler arasındaki birleşkelerde açılmalar bu tür ağrılara sebep olur. Özellikle 5 aydan sonra uzun süre ayakta kalmak veya yorgunluklar hem bel hem de kasık ağrılarına sebep olur. Bununla birlikte bu ağrıların erken doğum ile ilgili olabilir. Bu sebeple bu ağrıların karakteri hakkında sizi takip eden hekimle konuşmalısınız.

2 aylık gebeyim ve bulantılarım var. Bununla beraber şiddetli halsizlik ve zaman zaman baş dönmesi nöbetleri geçiriyorum sebebi ne olabilir ?

İlk 3 ayda bulantılar ile içtahsızlık sık rastlanan bir şikayettir. Bunlar geçicidir. Baygınlık hissinin sebebi ise gebelikte saptanan açlıkta ani kan şekeri düşmesidir. Bu nedenle sabah uyandığınızda mutlaka birşeyler atıştırın. Ana öğünler arasında da saat başı 1-2 kraker veya meyva yemelisiniz. Buna uymazsanız öğünler arasındaki zamanda kan şekeri hızla düşer ve bu sıkıntılara neden olur. Sık atıştırmanın faydası kan şekerini uygun sınırlarda tutmasıdır.

Adetim geciktiği zamanlarda bir takım rontgen filmleri çekildi. Sonradan test yaptırdım ve gebe olduğumu anladım. Bu yapılan filmler bebeğimi etkiler mi ?

Özellikle ilk 3 ay rontgen filmlerinden kaçınmak gerekmektedir. Fakat bu türde bir film çekilmişse yapılacak olan ilk iş hangi filmlerin ne miktarda çekildiğini saptamaktır. Daha sonra bu filmlerin çekimi esnasında verilen ışın dozu radyoloji veya Fiziksel Tıp bölümlerinde hesaplanır ve bu doz gebelikte emniyet sınırları içindeyse gebeliğin devamına karar verilir.

YENİ YÜZYIL GAZİOSMANPAŞA HASTANESİ Çukurçeşme Cad. No:51 Gaziosmanpaşa İSTANBUL Tel: +90 212 615 38 38 e-mail: tupbebek@gophastanesi.com.tr