Kısırlık Stresi Tüp Bebekte Başarıyı Nasıl Etkiler

Bir hastane koridorunda oturan ve bekleyen çiftleri düşünün. Her hallerinden çift oldukları belli ama bakışları başka yönlere veya bakacak bir yer kestiremeyenler ise başları eğik vaziyette zamanın geçmesini ve sıralarının gelmesini bekliyorlar. Aralarında sohbet edenler çok azdır ve neredeyse bekleme salonunda sessizlik hakimdir. Ellerindeki tetkik içeren poşetler genelde kadınların ellerinde duruyor veya özensiz bir şekilde yakınındaki sehpaya atılmış durumdadır. Hem kadınlarda hem eşlerinin gözlerinde ümit ve karamsarlığı bir arada görebiliyorsunuz. Bir ara tavana belli belirsiz tebessümle bakarken, bir an gözlerdeki ışığın kaybolduğunu ve başların yine eğildiğini görebilirsiniz.

devam
Kısırlık Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Kısırlık tedavisi uzun soluklu ve bazen ciddi sabır gerektiren bir süreçtir. Tetkikler tamamlandıktan sonra çift ile hekim durumu değerlendirip tedavi seçenekleri konusunda karar verir.

devam
Kısırlık Testleri Nelerdir?

1 yıl korunmasız ilişki sonrasında bebek haberi alamayan çiftler kadın doğum uzmanına başvurduklarında, çiftin araştırılmasına başlarken bazı tetkikler yapılmaktadır. Temel olarak gebelik için gerekli şartlar normal ve işlev görecek sayıca sperm, yumurtlama varlığı, normal yapıda rahim odacığı ve en az bir adet açık rahim kanalı gerekmektedir. Bunlarla birlikte uygun zamanda cinsel ilişki olması şarttır.

devam
Menide Sperm Hücresi Olmaması

Erkeklerde menide sperm hücresinin bulunmaması, bebek isteyen çiftlerde önemli bir sorundur. Yapılan sperm sayımı testinde sperm hücresi bulunamıyorsa öncelikle nedeni araştırılması gerekir. Genel olarak ya sperm yollarındaki tıkanıklıklara bağlı sperm hücresi yoktur veya sperm yolları açıktır fakat testiste sperm üretimi yoktur veya durmuştur.

devam
Neden Hamile Kalamıyorum?

Önceki yazımda bebek için plan yapan çiftlerin doktora başvurmadan önce uygulayabilecekleri pratik yöntemlerden bahsetmiştim. Bu yazımda ise önerilen yöntemlerle bebek haberi gelmemişse, çiftlerin izleyebilecekleri yolu ve tedavi yöntemlerini paylaşacağım. Çiftler bir yıl düzenli korunmasız ilişkide bulunmasına rağmen hala bebek sahibi olamıyorsa, mutlaka doktora başvurmalıdır. Doktorun yapacağı ise sebeplerin araştırılması ve probleme göre çiftlere bir tedavi yöntemi önermesidir.

devam
Preimplantasyon Genetik (PGD) Tekniği nedir?

Bebek isteyen çiftlerin dışında da bazı genetik bozukluklara bağlı olarak bebek sahibi olamayan veya sağlıklı bebek sahibi olmak isteyen çiftlere Tüp bebek tekniklerinin son gelişmelerinden biri olan PGD günümüzde sıklıkla uygulanan bir yöntemdir.

devam
YENİ YÜZYIL GAZİOSMANPAŞA HASTANESİ Çukurçeşme Cad. No:51 Gaziosmanpaşa İSTANBUL Tel: +90 212 615 38 38 e-mail: tupbebek@gophastanesi.com.tr